شیر گیوتینی چیست؟ کاربرد و طرز کار شیر گیوتینی چگونه است؟ | kasrasaran

بطوريكه عبور سيال را بين 10 تا 95 درصد فلو جريان تنظيم كند. بدنه اين شيرها نيز طوری ساخته شده است كه دما فشار ريتينگ آن بالا باشد. بطور مثال بعضي از انواع خاص آن شيرهاي تا محدوده دمايي 260- تا 73 درجه سانتی گراد و تا فشار 22 بار تحمل مي‌كنند. نوع ژاكت دار اين شيرها جهت كنترل سيال لجني در بسياري از پروسه‌ها مانند تصفيه آب ، كاغذسازي استفاده مي‌گردد. مهره ماسوره اين نوع شيرها يكي از مزيتهاي مهم آن است بطوريكه به راحتي قابل تعويض است بدون آنكه شير از خط جدا شود.برای باز و بسته کردن این شیر می توان از حالت های دستی و اتوماتیک مانند پنوماتیکی استفاده کرد.

ساختار وجنس اجزای این شیر با توجه به نوع سیال و پارامترهائی مانند فشار و دمای کاری و شرایط محیطی متفاوت است. بدنه شیر به روش ریخته گری از جنس فولاد چدن و یا استنلس استیل ساخته شده و بسته به کاربرد و شرایط کاری در نوع اتصال ویفری و لاگ یا دور سوراخ ، تراش کاری و پرداخت می شوند. جنس دیسک در این شیر معمولا به دلیل برخورد با سیال همیشه از جنس مقاوم به خوردگی و سایش انتخاب شده و از جنس های استیل و فولاد با پوشش کرم و آلومینیوم برنز تولید می شوند. شافت یا همان استم از جنس استیل و یا فولاد تولید می شود که رزوه های آن را در فرآیندهایی در برابر سایش و فشار مقاوم سازی می کنند. سیت و سیت رینگ در شیر چاقویی یا شیر گیوتینی براساس نوع سیال و فشار و میزان حرارت در جنس های مختلف استیل و لاستیک و تفلون و برنز انتخاب می گردد.

روش های مختلف تعیین شکل حوضه آبریز

شیر گیوتینی چیست؟ کاربرد و طرز کار شیر گیوتینی چگونه است؟ | kasrasaran

برای خرید این محصول اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید می‌توانید با کارشناسان فنی مجموعه فروشگاه اینترنتی شیر صنعتی تماس بگیرید و سوالات خود را بپرسید. در قسمت نظرات نیز می‌توانید سوالات خود را برای ما قرار دهید تا در اسرع وقت پاسخگوی آنها باشیم. از انواع یاد شده، شیرهای کشویی ردیف های 1و 2 بیشترین مصرف را در شبکه ها و خطوط انتقال آب دارند. شیرهای کشویی ردیف 3 بیشتر در مواردی که مواد معلق شن و ماسه زیاد بوده و یا سرعت عبور سیال زیاد باشد، مو رد استفاده قرار گرفته و ردیف 4 عمدتاً در سامانه های فاضلاب استفاده می شود. فروش این محصول در جنس های چدن و فولاد و استیل در مدل های لاگ و ویفری و با نوع عملگر دستی و پنوماتیک از سایز 2 اینچ تا 36 اینچ در کلاس 150 مطابق استاندارد ASME B16.5 و بر اساس استانداردEN1092 در PN10,PN16,PN6 عرضه می گردد. پکبج کامل تمامی سایزهای مدل سه بعدی و طراحی شده شیر گیوتینی یا شیر چاقویی (knife valve) در سایت کدفایل.

ضمناً به علت بیرون آمدن ساقه احتیاج به مراقبت و حفاظت در مقابل ضربه خوردن و غیره را دارد. از مزایای این نوع شیر کشویی آن است که چون قسمت پیچ دار محور با آب درون شیر تماس نداشته لذا از خوردگی در امان خواهد بود. نوع اتصال PN6,P10,PN16 برای حداکثر فشار کاری 16 بار و با توجه به جنس لاینر می توان تا 110 درجه حرارت مورد استفاده قرار گیرد و قیمت آن با توجه جنس چدن نسبت به سایر مدل های این محصول ارزانتر اطلاعات بیشتر را پیدا کنید می باشد. شیر چاقویی چدنی برای سیال های آب معمولا مورد استفاده قرار می گیرد و جنس بدنه از چدن با دو گرید GGG40 و GG25 تولید می شود و سیت از جنس لاستیک EPDM و جنس دیسک از چدن و یا استیل مونتاژ می شود.

-شیر چاقویی با اکچویتور پنوماتیک

ضمناً به علت این که قسمت پیچ دار محور داخل بدنه شیر قرار دارد ضربه نخواهد دید. الف- شیر کشویی با محور متحرک
با چرخاندن فلکه، محور و کشو با هم حرکت کرده و بالا و پایین می روند. محور این نوع شیرها در قسمت مجاور فلکه پیچ شده و قسمت پیچ شده در بوش محور قرار گرفته به طوری که پیچ های محور با پیچ های بوش درگیر هم می باشند. فلکه شیر با بوش محور یکپارچه ساخته شده به طوری که هنگام گردش فلکه، بوش محور نیز می گردد. در این نوع شیرها چون قسمت پیچ دار محور در صورت باز بودن شیر از فلکه بیرون می آید، با یک نگاه می توان متوجه شد که شیر باز و یا بسته است.

  • سیت و سیت رینگ این محصول با توجه به نوع سیال و فشار و میزان حرارت در جنس های مختلف استیل و لاستیک و تفلون و برنز تولید و مونتاژ می شود.
  • در سیستم اتوماسیون از شیر گیوتینی پنوماتیک برای حذف اپراتور از اکچویتور پنوماتیک استفاده می شود.
  • • از آنجایی که جهت جریان سیال در داخل شیر تغییر می‌کند، حداقل میزان مقاومت جریان این شیر هم معمولاً بالاتر از انواع دیگر شیرآلات است.
  • لازم به ذکر است که از این شیر در صنایع سیمان به دلیل چسبنده بودن و وجود ذرات ناخالصی و جامد بسیار کاربرد دارد.
  • همچنین با نصب عملگرهای اتوماتیک سرعت باز و بست شدن شیر نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.