حمل و نقل دریایی انواع حمل و نقل دریایی | transemartlogistics

شرکتهای حمل و نقل دریایی برای حمل کالاهای خطرناک از جمله مواد شیمیایی، مواد قابل اشتعال، سمی یا رادیواکتیو که حمل و نقل آنها نیازمند مجوزها و اقدامات احتیاطی ویژه است، از این روش استفاده می‌کنند. محصولات حاوی باتری مانند لپ‌تاپ یا گوشی و همچنین عطر و ذرات معلق در هوا هستند نیز از این دسته کالا به شمار می‌روند. در این روش هم سرعت حمل و نقل آن سریع‌تر است و هم تخلیه آن راحت‌تر است. همچنین کشورهایی مانند قطر، واردات مواد غذایی به کشورشان را فقط با کانتینرهای یخچالی مجاز می‌دانند. حمل و نقل دریایی مستلزم آن است که صاحبان تجارت، وسیله نقلیه متناسب با بار خود را به درستی انتخاب کنند.

انواع روش های حمل و نقل بار دریایی

کشتی‌های دام بر سقف باز تراکم مناسبی بین حیوانات برقرار کرده و مانع از آسیب دیدن آنها بر اثر ازدحام می‌شوند. این در حالی است که کشتی‌های بسته فضای فشرده و متراکم‌تری دارند. از کشتی‌های دام بر می‌توان برای حمل و نقل هر حیوانی استفاده کرد.

شرایط حمل و نقل دریایی در ایران:

حمل و نقل دریایی انواع حمل و نقل دریایی | transemartlogistics

کشتی‌های یخچال‌دار برای حمل و نقل مواد غذایی سرد و سبزیجات قابل کاربرد هستند، زیرا از یخچال برخوردار هستند. دمای یخچال این کشتی‌ها به طور معمول پایین است که باعث حفظ طراوت و تازگی مواد غذایی و سبزیجات به طور مناسبی می‌گردد. حمل‌ و نقل دریایی لوازم و کالاهای تجاری عمدتاً توسط کانتینرهایی با سایزهای 20 فوت و 40 فوت انجام می‌شود.

اما به صورت کلی بیشترین استفاده از این کشتی‌ها برای حمل و نقل گوسفند و میش انجام می‌شود. به این ترتیب این بار همراه با بار چند متقاضی دیگر در یک کانتینر قرار می‌گیرد. به این ترتیب هزینه حمل بار در کانتینر بین چند سفارش دهنده تقسیم می‌شود و کسی ناچار نیست هزینه‌ای اضافه برای فضای خالی کانتینر پرداخت کند. اساسا بار فله به محموله‌هایی گفته می‌شود که هیچ‌گونه بسته‌بندی‌ای ندارند و حتی در محفظه‌های کانتینری نیز بارگیری نمی‌شوند. این محموله‌ها باید ضرورتا در مخازن خاص خود قرار گیرند و برای حمل آن‌ها به کشتی‌هایی نیاز است که برای آن‌ها طراحی شده‌اند.

اهمیت حمل بار با کشتی در چند سال اخیر

یکی از دلایلی که گفتیم حمل دریایی دقیقا و منحصرا به معنای حمل کانتینری نیست، همین روش حمل بار فله با https://www. transemartlogistics.com کشتی است. تعریف ساده حمل و نقل ترکیبی، عبارت از انتقال محموله با وسایل نقلیه گوناگون شامل کشتی، هواپیما، قطار، کامیون و … است. شرکت کشتیرانی راهیان دریای سعادت توانسته امتیازات متعددی را به عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه حمل و نقل دریایی بدست آورد و خود را عضو FIATA – PPL – FNC و WAA قرار دهد. به وسیله قایق، کشتی و دیگر شناورها توسط دریا، اقیانوسها، دریاچه ها، کانال ها و رودخانه ها است. استفاده از حمل و نقل دریای، مزایای بسیاری دارد که باعث به صرفه بودن آن می‌شود.

  • اگر هر کدام از طرفین به شرایط قید شده در قرارداد پایبند نباشد، مشمول جبران خسارت خواهد شد.
  • همانطور که در این مقاله دیدیم، کشتی های مختلفی برای حمل بار وجود دارد که با توجه به نوع باری که توسط آن ها جابجا می شود به دسته های مختلفی تقسیم می شوند.
  • لنج گونه‌ ای از کشتی کوچک یا قایق بزرگ باری و مسافری است که در خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند دیده می‌شود.
  • معمولا هزینه جابه جایی به این روش به دلیل سرعت و امنیت بالای آن به نسبت بالاست.